Newsletter

Wypełnij poniższy formularz i zamów darmowe powiadomienia o nowych artykułach prosto na swoją skrzynkę mailową. Dzięki temu zapewnisz sobie, jako pierwszy informacje o nowościach! Nie zapomnij kliknąć w link potwierdzający zamówienie subskrypcji. Jeżeli nie otrzymałeś wiadomości z odnośnikiem - sprawdź folder SPAM.

Otrzymuj posty na e-mail

środa, 13 grudnia 2017

13 grudnia - DZIEŃ CZAROWNIC - Święto Łucji


Dziś 13 grudnia -DZIEŃ CZAROWNIC - święto Łucji

Święta Łucja,pomagała odpędzić czarownice. Tak w każdym razie wierzono na wsiach, gdzie 13 grudnia, dzień św. Łucji, był nie tylko czasem narodzenia Słońca, ale też wróżenia, jaki będzie przyszły rok.
Do dziś mówi się: "Św. Łucja dnia przyrzuca" albo "od Łucji dni dwanaście policz sobie do Wilii, patrz na słonko i na gwiazdy, a przepowiesz miesiąc każdy". - W kulturze ludowej dzień św. Łucji był momentem przełomowym. Ludzie wierzyli, że tego dnia szczególnie silne są złe moce, a czarownice niebezpiecznie zbliżają się do domów, by podmienić ludzkie dzieci na swoje, szpetne i płaczliwe. Kobiety nie wychodziły z domów po zachodzie słońca, a gospodarze okadzali obory ziołami. Szeptali przy tym na przykład "Cudzego nie chcę, swojego nie dam". Do tego wszystkiego używano dużych ilości czosnku, który - jak wierzono - odstraszał złe duchy  :)

Do wszystkich czarownic i czarodziei dziś rządzimy...hahaha

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Będzie nam miło, jeśli zostawisz komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
09 10